pondělí 19. října 2009

PRAHA - ALFA OMEGA


Říká se tomu lokální patriotismus, když je někdo pyšnej na místo, v němž žije. Být poctivým lokálním patriotem dá někdy práci - jsou na světě místa, kde není čím se chlubit a kde je třeba hodně fantazie, aby mohl být člověk na něco hrdý. Praha, kde krom mnoha jiných žije taky pan Čmerda a já, není ten případ. Kam se podíváme, všude nám nabízí důvody k hrdosti. Musíme se ovšem dívat správným směrem, protože stačí někdy trochu pohledem uhnout a už objevujeme věci, které Praze na kráse nepřidají. Ale to ponechme pro jinou knihu. Tahle se vědomě a spořádaně zaobírá Prahou z té hezčí stránky.
Praha má svou magii - nechť je mi odpuštěn tenhle nevědecký termín. Určitě by se slovo magie dalo nahradit slovem únosnějším, ale já to nedovedu. Slovo krása je nedostatečné. Krásný je barokní dům na Malé straně, krásná je holka, která v tom domě bydlí, krásný je pohled na Hradčany a krásný je zvuk, který vydává Zpívající fontána před Belvederem, jehož architektura je rovněž krásná. Ale souhrn toho všeho, ta nádherná kompozice, do níž patří všechny věže, historie tohoto města, umělci a vědci, kteří tu žili a žijí, zbytky pražské přírody od Petřína až po skály v Divoké Šárce, všechny romány, jejichž děj se v Praze odehrává, všechny básně, které to město oslavují, vrabci v parku a apoštolové na orloji - to všechno dohromady je jev, disponující magickými silami. Ty síly neplatí na každého. Tak jako spousta lidí nemá hudební sluch a zázračná Mozartova hudba, která se neslyšitelně vlní okolo Bertramky, jim nic neřekne, tak mnozí jiní zůstávají nevšímaví k dotekům, kterými nás všechny neustále Praha zahrnuje. Ti právem považují má slova o magii Prahy za blábol. Magie je tu jen pro vyvolené. A vyvoleným se může stát každý, kdo chce. A když se jím stane, nedokáže už pak nikdy chodit Prahou s hlavou sklopenou a pokud ji někdy opustí, musí se do ní stále vracet.
Město, v němž vznikaly geniální skladby Antonína Dvořáka, v němž bloudíval Pražský chodec Vítězslav Nezval a v němž dobrý voják Josef Švejk žil svůj literární život, nosí tohle všechno v sobě. V atmosféře tohoto města je jednou provždy zaznamenáno, že tu psal Mozart své noty a Kafka svá písmenka, Smetana tu dirigoval své opery a Franta Sauer konal své vylomeniny, ať se to k sobě jakkoliv nehodí. Stalo se to všechno v ulicích jednoho města.
Když těmito ulicemi prochází člověk, obdařený talentem, může se mu přihodit, že si odnese magii Prahy v sobě do své pracovny a že pak vydá svědectví o svém pocitu. Přihodilo se to mnoha úctyhodným pánům. Tak třeba Jaroslavu Seifertovi, který to vyjádřil slovy

Jednoho dne šel jsem pozdě v šeru, Praha byla krásnější než Řím, měl jsem strach, že už se neproberu z toho snu…
Bedřich Smetana začal oslavovat Vltavu, která za onoho času byla nejspíš průzračnější než je dnes. Oskar Kokoschka tu namaloval Karlův most a Vítězslav Nezval, pochopil, že nejskrytější tajemnou krásu Prahy bychom poznali jen
„. . . kdybychom se směli nad ni vyklonili ze všech jejích oken, která jsou zcela ztracena na nejnepřístupnějších místech mezi komíny."
A taky tu byl Guillaume Apollinaire, který do své nejslavnější básně směstnal vedle Svatovítského chrámu i hospůdku v zahradě v okolí Prahy. A Karel Čapek, který jeho verše převedl do češtiny. U těch všech si Praha vynutila hold, ale ne tak, jak si vynucují holdy lidé. Nikomu nehrozila, nikoho si nekupovala, nikomu nic nenaslibovala - jen byla. A velikáni tvořili. Jestli v tomhle není magie, tak už nevím!
Plynuly roky a plynula staletí a po celou tu dobu Praha má moc nad citlivými lidmi. Takže není třeba se zaobírat jen umělci dob minulých. I dneska se jimi pražské ulice hemží. Umělci všech profesí navazují vědomě či nevědomky na to co předcházelo a vznikají nová díla, inspirovaná starobylým městem. V téhle knížce jsou některá z nich. Srovnaná pěkně v abecedním pořádku svědčí o tom, že má slova o magii nelze jen tak odmítnout. Citlivá duše spolu s vycvičenou rukou tu shromáždily nesourodé prvky, které činí Prahu Prahou do působivých kompozic, které jsou jakousi esencí pražství. Umělec za nás vybral všechno to, co ho v Praze oslovilo a nabízí nám svůj zážitek ve formě díla - tak už to mají umělci ve zvyku. A na nás je, abychom si v jeho obrázcích hledali a nacházeli, abychom se s nimi ztotožňovali anebo rozcházeli, pokud jsme jiného založení, abychom nad nimi vzpomínali, zkrátka abychom s nimi nakládali každý podle svého. Křivky tvary Prahy minulé jsou na těchto grafikách konfrontovány se skutečnostmi našeho současna a tak jsme se s Jiřím Šlitrem dostali do důstojné společnosti Josefa Jungmanna, který vlastně vybudoval a dotvořil český jazyk, jazyk s nímž už dlouhý čas žiju v důvěrném kontaktu, protože jsem českým textařem. Až si budete knížkou listovat, povšimněte si mne, laskavě, jsem na obrázku hezčí než ve skutečnosti. A prohlídněte si taky vše ostatní a až si obrázky pana Čmerdy prohlídnete, tak si je taky přečtěte, protože každý z nich je nejen výtvarným objektem, ale i malou povídkou. Třeba o tom, že na Kampě u Čertovky sídlil vodník Čochtan, o němž my, pamětníci víme, že ručkoval pod oceánem po kabelu až do USA, aby si tam vyzvedl svůj divotvorný hrnec. Žil pak v jednom domě s abbém Dobrovským, jenomže každý v trochu jiném čase takže se nepotkávali na chodbě, ačkoliv kdo ví.
Každý obrázek, odborně řečeno každá reprodukce grafického listu, ale já budu radši říkat neodborně každý obrázek, nám něco poví. Tedy mám na mysli nás, kteří disponujeme špetkou fantazie. Ti ostatní ať se snažej. Budeme jim přát, aby se jim hledání drobných příběhů dařilo.

pátek 9. října 2009

Píseň pro Rudolfa III. (Praha.eu)


Že rok 1968 přinesl zcela jiný pohled na možnosti televizní publicistiky jsme již v našem projektu psali. Dokonce jsme díky dochovanému přepisu přiblížili jednu takovou politickou debatu. Změnila se však i celá tehdejší televizní nabídka a k tomu nejlepšímu, co přinesla televizní tvorba v roce 1968, bezesporu patří osmidílná hudební féerie Píseň pro Rudolfa III.

Na tomto svým způsobem avantgardním seriálu z autorské dílny Jaroslava Dietla a Jaromíra Vašty je vidět, že vznikal v euforické době let 1967 a 1968. Je plný neotřelých nápadů, skutečných šlágrů a všichni účinkující v něm hrají a zpívají s obrovským nasazením.

Hlavní postavu uzenáře Rudolfa, který tmelí všechny díly, ztvárnil tehdy velmi populární Darek Vostřel, jinak též ředitel a herec divadla Rokoko. Uzenář se stal pro diváky symbolem obyčejného člověka, který skoro zapomněl, že nemusí žít jen mezi buřty a řeznickými háky, ale může se také třeba na chvilku zasnít. Jeho patnáctiletá dcera Šárka (hrála ji vynikajícím způsobem pětadvacetiletá Iva Janžurová) ho ale díky své fantazii dokáže vyvést z každodenní šedi.

A právě tyto úlety do říše snů a fantazie jsou pro nás dnes cenným materiálem, neboť v nich figurují nejtalentovanější zpěváci tehdejší populární hudby a zaznívají zde mnohdy v premiéře písničky, které se staly hity, nebo byly posléze dokonce zakázané, jako například Modlitba pro Martu skladatele Jindřicha Brabce.

Darek Vostřel, jako uzenář Rudolf s televizní patnáctiletou dcerou Šárkou v podání tehdy o deset let starší Ivy Janžurové dokonale sní v Písni pro Rudolfa III. Je zajímavé, že slova k ní napsal Petr Rada v létě roku 1968, tedy ještě před okupací, a podvědomě sáhl po slovech Komenského z Kšaftu umírající matky jednoty bratrské, jakoby tušil, co všechno český národ čeká. Modlitba se stala jakousi neformální hymnou odporu proti okupantům a dalších jednadvacet let se pak mohla ozývat jen ze zahraničního rozhlasového vysílání.

V seriálu zpívali také Waldemar Matuška a Helena Vondráčková písničku Tisíc mil a zpěvačka sama pak ještě Přejdi Jordán, Václav Neckář tu poprvé interpretoval Lady Jane a tak dále.

Nápadníka Šárky, čalounického učně Vaňka, ztvárnil v té době také již velmi populární herec Jiří Hrzán, člen Činoherního klubu, který s Ivou Janžurovou ve stejné době točil film Jiřího Krejčíka Svatba jako řemen. Uzenářovu manželku si zahrála Ludmila Vostrčilová, jeho tchána vystřihl Miroslav Homola. Každý díl měl svůj vlastní příběh a svou stylizaci, a tak se jednou Rudolf III. ocitl v době císaře Rudolfa II., podruhé v časech hraběte Monte Crista či ve staré dobré Anglii páně Pickwicků...

Slavná éra divadla Rokoko (Praha.eu)


Ačkoli divadlo Rokoko ožilo již na sklonku roku 1915, po druhé světové válce už po něm nezbyla ani stopa a jeho suterénní prostory se proměnily ve skladiště a závodní jídelnu. Datum znovuzrození 1. března 1958 značí, že divadlo slaví padesátiny.

V muzikálu Filosofská historie vystupovaly mnohé hvězdy tehdejšího showbyznysu. Hra byla aktualizována a účinkující spolu s diváky děj prožívali velmi emotivně. Zapomenuté sklepní prostory v centru Prahy byly v roce 1957 znovu objeveny dvojicí komiků - Darkem Vostřelem a Jiřím Šaškem - a následně svépomocí upraveny pro účely divadla. Díky nim se tak 1. března 1958 divadlo Rokoko narodilo podruhé. Vostřel a Šašek, kteří vystupovali pod zkratkou VOŠA, si vytkli moudré, byť velice nesnadné předsevzetí. Jejich heslem se stalo: Smíchem lidem říkat pravdu. Zpočátku v Rokoku uváděli satirické skeče a dialogy typu Voskovcových a Werichových forbín, později angažovali do souboru také zpěváky a zpěvačky a na programu Rokoka se začali objevovat i první české muzikály a hudební pořady.

První zpívající "vlaštovkou" se stala Hana Hegerová, která ale byla ještě využívána spíš jako herečka. K razantní změně došlo až s příchodem Evy Pilarové a Waldemara Matušky. Pilarová ovšem Rokoko po dvou letech opustila a na její místo přišla Marta Kubišová, která zpočátku zdědila repertoár i kostýmy své předchůdkyně. Někteří z aktérů hvězdného času Rokoka v dobových karikaturách.Duetů s Matuškou se ujala další nadějná zpěvačka Helena Vondráčková. V době, kdy do divadla nastoupila, jí bylo teprve sedmnáct a Vostřel se jako ředitel divadla musel zaručit jejímu tatínkovi, že na ni dohlédne. Další posilou se stal Václav Neckář. Brzy se skamarádil s Vondráčkovou a Kubišovou natolik, že jim autoři začali psát písničky přímo na tělo i pro trojici a bylo jen otázkou času, kdy se z nich stanou opravdové hvězdy. Na vrcholu svých sil se pak osamostatnili a vytvořili trio Golden Kids, které rychle zazářilo, ale vlivem politické situace nemělo dlouhého trvání.
Autoři tvořili hvězdy showbyznysu

Rokoko fungovalo na principu tří V: Vostřel, Vobruba a Vašta. Vobruba byl hudební skladatel s pevnými vazbami na rozhlas a Vašta zase režisér s kontakty v televizi. Ze svých účinkujících tak tito tři vlivní mužové, samozřejmě s pomocí dalších spolupracovníků, vytvářeli hvězdy v moderním slova smyslu. Jejich popularita díky médiím rychle rostla a zároveň zpětně zajišťovala divadlu vysokou návštěvnost.

V Rokoku měly svou premiéru šlágry typu Tam za vodou v rákosí, Mám malý stan (znalci si vzpomenou, že v této písničce Waldemaru Matuškovi zdatně sekundoval Jiří Štědrý), Růže z Texasu, To se nikdo nedoví, Hříbě…

Pamětníci Rokoka dodnes dojatě vzpomínají na muzikál Filosofská historie autorů Zdeňka Petra a Ivo Fischera, který režíroval Václav Lohniský. Měl premiéru v září 1968, tedy v době, kdy už stály v ulicích několik týdnů tanky a obrněné transportéry vojsk Varšavské smlouvy. Václav Neckář v roli Vavřeny umíral na jevišti na barikádách a Marta Kubišová s Helenou Vondráčkovou,Darek Vostřel a Jiří Šašek ve hře Balada z hadrů. Waldemarem Matuškou a Jiřím Štědrým zpívali Tak tedy sbohem. Marta Kubišová se prý nejednou při té písničce rozplakala, protože si uvědomila, že všechno snažení "je v háji".

Darek Vostřel šéfoval divadlu do počátků normalizace, pak byl nucen odejít a spolu se svým nejbližším kolegou Jiřím Šaškem začali jezdit po estrádách. Měli přesně vymezená místa, kde směli účinkovat, a Vostřel měl navíc kliku, že se našlo dost přátel, kteří ho takzvaně pokrývali, takže psal scénáře a rozhlasové pořady pod jejich jmény. Divadlo Rokoko ještě chvíli živořilo a v roce 1975 přešlo do svazku Městských divadel pražských, v němž je dodnes. Listopad 1989 přišel pro Vostřela pozdě. V té době byl už těžce nemocný a v roce 1992 zemřel.